Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Różnica w pensjach to nie zawsze dyskryminacja

16 września 2014 | Prawo i praktyka | Rafał Krawczyk

ZAROBKI | Pracodawca ma prawo samodzielnie określić siatkę płac w swojej firmie. Nie może jej jednak ustalić zupełnie swobodnie, znacząco różnicując wysokość wynagrodzenia należnego za pracę jednakową lub o jednakowej wartości.

Rafał Krawczyk

Główny obszar, na jakim może zaistnieć w firmie dyskryminacja w dziedzinie wynagrodzeń, to wewnętrzne regulacje płacowe. Siatka płac w przedsiębiorstwie określana jest bowiem w wewnątrzzakładowych aktach prawnych (układach zbiorowych, porozumieniach, regulaminach wynagradzania itp.) i wynika z treści umów o pracę poszczególnych zatrudnionych.

Zdarza się jednak, że pracodawca przyznaje podwładnym regularne gratyfikacje finansowe w sposób uznaniowy, poza ramami wytyczonymi przez wewnętrzne przepisy płacowe. Również w tych przypadkach nie można wykluczyć zarzucenia przez poszkodowanych takimi praktykami etatowców dyskryminowania ich.

Przykład

Wybranym pracownikom na zasadzie dowolności szef umożliwił korzystanie ze służbowych samochodów podczas prywatnych zagranicznych wyjazdów wakacyjnych. Pracownicy, którzy nie mieli możliwości korzystania z takich świadczeń, mogą podnosić zarzut nierównego traktowania.

Inny rodzaj lub wartość

Skoro wyznacznikiem oceny tego, czy doszło do dyskryminacji,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9942

Wydanie: 9942

Spis treści
Zamów abonament