Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprzedając wierzytelność, podatnik nie uzyskuje przychodu

16 września 2014 | Dobra Firma | Aneta Szwęch

PIT | Dla dotychczasowego wierzyciela kwota z odpłatnego zbycia trudnych do wyegzekwowania sum jest niższa od ich wartości nominalnej wykazanej uprzednio jako przychód należny. Powstałą stratę wykazuje się w kolumnie 13. księgi.

Aneta Szwęch

  • Jestem właścicielką firmy zajmującej się handlem tkaninami odzieżowymi. Jestem czynnym podatnikiem VAT. Podatek dochodowy rozliczam na zasadach ogólnych (pkpir). W lutym tego roku sprzedałam klientowi towar, za który do tej pory nie otrzymałam zapłaty. Firma windykacyjna chce odkupić ode mnie ten dług. W jaki sposób należy ująć sprzedaż wierzytelności w podatkowej księdze przychodów i rozchodów? Czy sprzedaż ta podlega opodatkowaniu VAT lub podatkiem od czynności cywilnoprawnych? – pyta czytelniczka.

Przedsiębiorcy, którzy posiadają wierzytelności powstałe w toku prowadzonej działalności gospodarczej, przysługujące im ze sprzedaży towarów lub usług, mogą zadecydować o ich sprzedaży. Dzieje się tak wtedy, gdy dłużnik zwleka z zapłatą za dostarczony towar lub wykonaną usługę. Wówczas dotychczasowy wierzyciel może sprzedać przysługującą mu wierzytelność innemu podmiotowi. Nabywcą takiej „trudnej" wierzytelności dość często bywa firma windykacyjna, na którą przechodzi ogół uprawnień przysługujących dotychczasowemu wierzycielowi, który zostaje wyłączony ze stosunku zobowiązaniowego, jaki go wiązał z dłużnikiem. Celem i skutkiem przelewu jest przejście wierzytelności na „nowego" wierzyciela. Zasady...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9942

Wydanie: 9942

Spis treści
Zamów abonament