Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ochrona lokalu w przypadku nadzwyczajnych zdarzeń

16 września 2014 | Administracja

Ochrona lokalu wyborczego w czasie przerwy w głosowaniu spowodowanej nadzwyczajnymi wydarzeniami powinna polegać na sprawowaniu stałego zewnętrznego dozoru oraz sprawdzaniu stanu zabezpieczeń przez przedstawicieli wójta (burmistrza, prezydenta miasta).

  • Wójt ma obowiązek zapewnić ochronę lokalu wyborczego w czasie przerwy w głosowaniu. Czy podczas wyborów samorządowych będzie korzystać w tym zakresie z pomocy policji? – pyta czytelnik.

Tak.

Zgodnie z art. 47 ustawy z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (dalej: k.w.) zasadą jest, że głosowania nie wolno przerywać. Gdyby jednak na skutek nadzwyczajnych wydarzeń głosowanie było przejściowo uniemożliwione, obwodowa komisja wyborcza może zarządzić jego przerwanie, przedłużenie albo odroczenie do następnego dnia. W razie przerwy w głosowaniu lokal wyborczy jest zamykany przez przewodniczącego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9942

Wydanie: 9942

Spis treści
Zamów abonament