Pełnomocnik w postępowaniu jest zastępcą podatnika
PROCEDURY | Przedsiębiorca może być reprezentowany przez inną osobę w czynnościach przed organem. Aby tak się stało, powinien zadbać o to, aby pełnomocnictwo skutecznie złożono do akt sprawy.
Regina Drabik
W toczącym się postępowaniu podatkowym strona ma prawo ustanowić pełnomocnika, którym może zostać wyłącznie osoba fizyczna o pełnej zdolności do czynności prawnych. Pełnomocnik nie może działać za podatnika tylko wtedy, gdy charakter czynności nie wymaga osobistego działania strony (art. 136 i 137 ordynacji podatkowej; dalej o.p.).
Tylko osoba fizyczna
Zwrot „pełna zdolność do czynności prawnych" to konstrukcja istniejąca w prawie cywilnym. Poprzez ogólną zdolność do czynności prawnych rozumie się bowiem zdolność (możność) do nabywania praw i zaciągania zobowiązań za pomocą czynności prawnych, np. zdolność zawierania umowy najmu czy zlecenia. Z kolei „pełną" zdolność do czynności prawnych, stosownie do art. 11 kodeksu cywilnego, osoba fizyczna nabywa (osiąga) z chwilą uzyskania pełnoletności (ewentualnie także małoletni poprzez zawarcie małżeństwa za zgodą sądu).
Pełnomocnikiem strony w postępowaniu podatkowym nie może więc być osoba prawna, np. spółka z o.o., spółka akcyjna, stowarzyszenie, partia polityczna czy fundacja.
Przykład
Igor Nowakowski udzielił pełnomocnictwa ogólnego do reprezentowania go w toczącym się przed Naczelnikiem Urzędu Skarbowego w Olkuszu postępowaniu podatkowym dotyczącym określenia wysokości
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta