Zamówienia publiczne: mocniejszy akcent na kwestie społeczne
Zamawiający będzie mógł wykluczyć z postępowania wykonawcę, który nie przestrzegał przepisów prawa pracy – przewiduje nowa dyrektywa unijna (2014/24/UE).
Polityka socjalna jest ważnym obszarem zainteresowania Komisji Europejskiej. Zapoczątkowana w 2010 r. strategia Unii Europejskiej na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia „Europa 2020" jako główne cele wskazuje wzrost zatrudnienia i walkę z ubóstwem oraz wykluczeniem społecznym.
Powyższe cele mają być realizowane również w ramach udzielania zamówień publicznych. Aspekty społeczne i zamówienia publiczne powinny być mechanizmami zintegrowanymi, na co wskazywał już „Komunikat Komisji dotyczący ustawodawstwa Wspólnoty w dziedzinie zamówień publicznych oraz możliwości zintegrowanego społecznego podejścia do zamówień" z 2001 r.
Kwestie społeczne zostały zabezpieczone w tzw. klasycznej dyrektywie zamówieniowej 2004/18/WE. Na jej przepisach opiera się obowiązująca jeszcze ustawa z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (pzp). Zgodnie z preambułą do dyrektywy 2004/18/WE zatrudnienie i praca stanowią kluczowe elementy, które gwarantują wszystkim równe szanse i przyczyniają się do integracji społeczeństwa.
Co w obowiązujących przepisach
Na podstawie dyrektywy 2004/18/WE obecne przepisy prawa zamówień publicznych zawierają postanowienia chroniące cele społeczne....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta