Zmiana stanowiska członka korpusu
Pracownika można przenieść do innego urzędu pod warunkiem, że wyrazi na to zgodę, a urzędnika nawet wbrew jego woli. Wystarczy tylko, że przemawiać za tym będzie bliżej nieokreślony interes służby cywilnej.
Przeniesienie członka korpusu służby cywilnej (s.c.) może odbywać się w ramach tego samego urzędu, ale także między urzędami i to nie zawsze w tej samej miejscowości. Możliwe jest też przeniesienie poza służbę cywilną. Przy czym co do zasady przeniesienia z inicjatywy pracodawcy bez konieczności uzyskiwania zgody osoby zainteresowanej dotyczyć mogą tylko urzędników tej służby. Tylko oni, jako ci bardziej dyspozycyjni, muszą się liczyć z „przymusową" zmianą stanowiska czy miejsca pracy.
Pracownicy mają w tej sprawie więcej do powiedzenia. Mogą zostać przeniesieni do innego urzędu, także w innej miejscowości wyłącznie na swój wniosek albo jeśli wyrażą na to zgodę. W ramach tego samego urzędu pracodawca może im natomiast powierzyć inną pracę na podstawie art. 42 § 4 kodeksu pracy albo zmienić stanowisko poprzez wręczenie wypowiedzenia zmieniającego na ogólnych zasadach.
W obrębie tej samej instytucji
Najmniej kłopotliwe, bo odbywające się bez zmiany pracodawcy, jest przeniesienie urzędnika s.c. na inne stanowisko w tym samym urzędzie. Jeśli jest to bowiem uzasadnione potrzebami urzędu, dyrektor generalny może w każdym czasie przenieść urzędnika na inne stanowisko w tym samym urzędzie w tej samej miejscowości, uwzględniając jego przygotowanie zawodowe. Tak wynika z art. 62 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (dalej usc).
Przepis ten...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta