Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Potrzebna nam strategia made in China

16 września 2014 | Ciekawa ekonomia
autor zdjęcia: Andrzej Skłodowski
źródło: Rzeczpospolita

Mikołaj Budzanowski Relacje chińsko-rosyjskie mogą stanowić dla nas wzór kształtowania spójnej strategii energetycznej – uważa były minister skarbu.

Śledząc dramatyczne wydarzenia na Ukrainie, często popełniamy błąd i patrzymy wyłącznie na Europę i Stany Zjednoczone. Wiadomo – bliższa koszula ciału. Ale tym samym zapominamy o fakcie oczywistym, że zglobalizowany świat przypomina układ naczyń połączonych. Akcja w regionie X oznacza natychmiastowe reakcje w punktach A, B, C, D... Tak oto w maju byliśmy świadkami przełomowego wydarzenia.

Gazprom podpisał z China National Petroleum Corporation(CNPC) 30-letni kontrakt gazowy wart – bagatela – 400 mld dol. Zresztą już w ubiegłym roku Chińczycy objęli 20 proc. udziałów w projekcie skraplania gazu na Półwyspie Jamalskim.

Kreml postanowił jednak iść za ciosem. Z początkiem września Władimir Putin zaprosił CNPC do udziału w projekcie Vankor na wschodniej Syberii – jednym z największych przedsięwzięć w zakresie wydobycia ropy na świecie, prowadzonym przez Rosnieft. Od 2020 r. tamtejsza produkcja osiągnie 1 mln baryłek dziennie. Ten chińsko-rosyjski sojusz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9942

Wydanie: 9942

Spis treści
Zamów abonament