Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozbieżność w poborach musi być uzasadniona

16 września 2014 | Prawo i praktyka | Rafał Krawczyk

Ustalenie pensji na różnym poziomie nie stanowi dyskryminacji, gdy chodzi o osoby zajmujące takie samo stanowisko, ale obciążone w innym zakresie obowiązkami i odpowiedzialnością.

Wynagrodzenia powinny być ustalane w obiektywny sposób. To, że dyskryminacja płacowa jest zakazana, nie oznacza jednak, że nie można ich różnicować. Dopuszczalne przesłanki indywidualizacji płac w myśl art. 78 § 1 k.p. oraz art. 3 ust. 3 konwencji nr 100 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej jednakowego wynagrodzenia dla pracujących mężczyzn i kobiet za pracę jednakowej wartości, przyjętej w Genewie 29 czerwca 1951 r. (DzU z 1955 r. nr 38, poz. 238) to ilość i jakość świadczonej przez etatowca pracy (por. wyroki SN: z 12 grudnia 2001 r., I PKN 182/01, OSP 2002, nr 11, poz. 150, i z 12 sierpnia 2004 r., III PK 40/04, OSNP 2005, nr 6, poz. 76).

Rzeczywiste obciążenie

Określenie ilości pracy powinno nastąpić przy uwzględnieniu faktycznego rozmiaru wykonywanych przez pracownika obowiązków, a nie tylko formalnego, wynikającego z umowy o pracę.

Często ilość pracy, jaką rzeczywiście wykonuje etatowiec, nijak się ma do tego, jaki poziom obowiązków stanowił podstawę ustalenia wynagrodzenia określaną podczas negocjacji przy nawiązaniu stosunku pracy. Jeśli więc niektórzy pracownicy są obciążeni obowiązkami w znacznie większym zakresie niż pozostali, mimo że zajmują identyczne stanowiska, to te właśnie rzeczywiste różnice w obciążeniu obowiązkami (a nie teoretyczna ilość obowiązków...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9942

Wydanie: 9942

Spis treści
Zamów abonament