Dorosłe dziecko samo się ubezpiecza
DOKUMENTY | Gdy syn albo córka kończy naukę lub 26 lat, rodzic nie może ich dłużej zgłaszać do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny. Chyba że potomek posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.
- Nowo zatrudniony pracownik wystąpił z wnioskiem o zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego swojego 25-letniego syna. Czy taka osoba może podlegać temu ubezpieczeniu jako członek rodziny? Jak dokonać takiego zgłoszenia oraz co poradzić pracownikowi, gdyby syn nie mógł być objęty ubezpieczeniem zdrowotnym z racji jego zatrudnienia, a chciałby mu podlegać? – pyta czytelnik.
Pracownik może zgłosić 25-letnie dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego, tylko jeśli nie ma ono własnego tytułu do takiego ubezpieczenia oraz uczy się lub ma przyznany znaczny stopień niepełnosprawności.
Jaka podstawa
Członkowie rodziny mogą być zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego przez pracownika tylko wówczas, gdy nie mają własnego tytułu do objęcia tym ubezpieczeniem oraz nie mają prawa do świadczeń zdrowotnych na podstawie przepisów o koordynacji. Ograniczenie to wynika z art. 3 ust. 2 pkt 5 w związku z art. 67 ust. 3 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm., dalej ustawa zdrowotna).
Jest jednak grupa osób, które ubezpieczeniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta