Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Orzeczenie zastąpi protokół z wypadku

16 września 2014 | Prawo i praktyka | Anna 
Kamińska
Anna Kamińska
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Anna Kamińska

W postępowaniu prowadzonym na skutek odwołania od decyzji ZUS, w której odmówił on przyznania świadczeń z tytułu wypadku przy pracy z powodu nieprzedstawienia protokołu powypadkowego, sąd ma prawo ocenić, czy zdarzenie było wypadkiem przy pracy.

Tak stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z 11 lutego 2014 r. (I UZP 4/13).

Pracujący na budowie został uderzony w głowę metalowym prętem ciągniętym przez koparkę, co spowodowało rozcięcie policzka i łuku brwiowego. Na prośbę pracodawcy pracownik zataił przed lekarzem pogotowia, że doszło do wypadku przy pracy. Zaistniałe zdarzenie nie zostało w zakładzie potraktowane jak wypadek przy pracy, w szczególności pracodawca nie powołał zespołu wypadkowego i nie został sporządzony stosowny protokół.

ZUS odmówił poszkodowanemu prawa do jednorazowego odszkodowania, wskazując, że mimo wezwania wnioskodawca nie przedłożył protokołu powypadkowego i innych dokumentów. Z tego powodu organ rentowy odstąpił od ostatecznego załatwienia wniosku, działając w tym zakresie na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy wypadkowej. Przepis ten zobowiązuje ZUS do wydania decyzji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9942

Wydanie: 9942

Spis treści
Zamów abonament