Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po cesji wierzytelności dłużnik zachowuje swoje prawa

16 września 2014 | Prawo i praktyka

PROCEDURY | Konsument jest uprawniony do korzystania z wszelkich roszczeń, jakie miał wobec swojego pierwotnego wierzyciela, także w stosunku do firmy, która kupiła jego dług.

Michał Kołtuniak

Przepisy prawa cywilnego przewidują sytuacje, w których zmienia się osoba dłużnika albo wierzyciela. To znaczy, że w miejsce pierwotnego dłużnika wstępuje inna osoba (instytucja), która zgadza się uregulować należności, albo analogicznie w miejsce dotychczasowego wierzyciela pojawia się inny, który będzie miał pełne prawo domagać się spełnienia świadczenia. W praktyce w stosunkach przedsiębiorca – konsument zdarza się, że po pieniądze za niezapłacony rachunek ze telewizję, internet, gaz lub prąd zgłasza się inny przedsiębiorca niż ten, z którym konsument zawarł umowę. Jak w takim przypadku należy się zachować? Czy taka sytuacja rzeczywiście może mieć miejsce? Jak zostało zauważone na samym początku, jak najbardziej. Niekoniecznie do osoby, na której ciąży jakieś zobowiązanie, musi się zgłosić ta firma, z którą wiąże ją jakiś kontrakt. Wszystko za sprawą dopuszczalnej w przepisach kodeksu cywilnego zmiany wierzyciela.

Dozwolony przelew

Przelew – inaczej cesja praw – jest umową cywilnoprawną zawieraną między wierzycielem (zbywcą wierzytelności, cedentem) a osobą trzecią (nabywcą wierzytelności, cesjonariuszem), na mocy której wierzyciel przenosi przysługującą mu względem dłużnika wierzytelność na osobę trzecią. Innymi słowy, zmienia się wierzyciel, osoba lub podmiot...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9942

Wydanie: 9942

Spis treści
Zamów abonament