Kwoty małe, ale kłopotliwe
ZASADY | Kwestia zaokrągleń w VAT nasuwa sporo wątpliwości. Jakkolwiek różnice w podatku w związku ze zrobieniem tego w niewłaściwy sposób wydają się niewielkie, to wciąż nie jest wykluczone, że mogą zainteresować fiskusa.
Różnice w zaokrągleniach w VAT wynikają przede wszystkim z zastosowania różnych przepisów do różnych zdarzeń regulowanych przepisami prawa podatkowego. Prawidłowe stosowanie przepisów jest zaś obowiązkiem każdego podatnika i jednym z warunków do uznania prowadzenia rozliczeń w sposób bezbłędny.
Do pełnych złotych
Ustawą regulującą kwestie ogólne wskazane w innych przepisach prawa podatkowego jest ordynacja podatkowa (dalej: o.p.). W jej art. 63 wskazano generalne podstawy zaokrąglania. W myśl tego przepisu w przypadku podatku od towarów i usług podstawę opodatkowania, a także samą kwotę podatku, zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.
Inaczej na fakturach
Należy jednak zauważyć, że od tej generalnej zasady ustawodawca wprowadził pewne wyjątki. Z odmienną regulacją można się bowiem spotkać w przypadku wystawiania faktur VAT. W art. 106e ust. 11 zd. 3 ustawy o VAT wskazano, że kwoty wykazywane w fakturze zaokrągla się do pełnych groszy, przy czym końcówki poniżej 0,5 grosza pomija się, a końcówki od 0,5 grosza zaokrągla się do 1 grosza.
Jakkolwiek zasady wynikające z ordynacji podatkowej i z ustawy o VAT zdają się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta