Nieznaczne różnice w płacach nie oznaczają dyskryminacji
Niewielkie odchylenia w zarobkach pracowników, będące wynikiem oceny jakości ich pracy przez przełożonego, nie powinny być traktowane jako naruszające nakaz równego traktowania, określony w art. 183a § 1 i art. 183c k.p.
To wyrok Sądu Najwyższego z 9 maja 2014 r. (I PK 276/13).
Stan faktyczny
Pracownik zatrudniony był u pozwanego na stanowisku komendanta zmiany w rejonie Straży Ochrony Kolei. Domagał się zasądzenia odszkodowania za każdy miesiąc w ostatnich trzech latach za zaniżenie uposażenia zasadniczego wraz z pochodnymi od niego składnikami zależnymi. Uzasadniając żądanie, powód powoływał się na odmienność uposażenia zasadniczego zatrudnionych jako dyżurni zmiany w posterunku SOK w innej miejscowości i swojego wynagrodzenia komendanta zmiany w posterunku, które jest stanowiskiem wyższym w hierarchii służbowej i wymagającym większej odpowiedzialności i wysiłku.
Rozstrzygnięcia
Sąd rejonowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta