W stronę wyższej kultury prawnej
W Portalu Orzeczeń Sądowych zostało już opublikowanych 61 tysięcy wyroków. To nieocenione źródło informacji i wiedzy dla obywateli – piszą prawnicy.
Igor Białowąs, Adam Haręża
1 ISTOTA (SENS) PORTALU ORZECZEŃ
Pozycja ustrojowa, zadania oraz funkcje wymiaru sprawiedliwości wciąż są nieprawidłowo identyfikowane przez zdecydowaną większość obywateli Rzeczypospolitej. Działalność sądów powszechnych ze swej istoty ogniskuje się bowiem na rozstrzyganiu sporów, wymierzaniu kar, egzekwowaniu roszczeń na rzecz uprawnionych podmiotów. Z tych powodów znajomość mechanizmów wymiaru sprawiedliwości jest znacznie ograniczona, bo zagwarantowana głównie dla osób wykonujących szeroko pojmowane zawody prawnicze.
Taki stan rzeczy wpływa z kolei na pogłębienie procesu wykluczenia informacyjnego osób spoza palestry. To z kolei wpływa negatywnie nie tylko na rozwój społeczeństwa informacyjnego w Polsce, lecz przede wszystkim na stan wiedzy prawniczej reprezentowanej przez obywateli, którzy występują często w podwójnej roli (przedsiębiorców, organów osób prawnych). Kultura prawna jest niewątpliwie podstawą zrozumienia zasadniczych instytucji prawnych oraz skutków, jakie niesie ich zastosowanie. Wpływa ona znacznie na świadomość działań podejmowanych przez podmioty prawa oraz jest dowodem nowoczesnego społeczeństwa, które kształtuje swoje stosunki prawne w sposób odpowiedzialny.
System publikacji orzeczeń sądów powszechnych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta