Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urząd odpowiada

17 września 2014 | Dobra Firma
Bezpłatne szkolenia dla przedsiębiorców
źródło: Rzeczpospolita
Bezpłatne szkolenia dla przedsiębiorców

Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu prowadzi bezpłatne poradnictwo oraz popularyzuje prawo pracy w kampanii promocyjnej „Zanim podejmiesz pracę". Prezentujemy najciekawsze pytania zgłoszone przez pracodawców 
i pracowników w ostatnim okresie.

W jaki sposób liczyć czterotygodniowe okresy, w których powinna przypadać wolna niedziela?

Zgodnie z art. 15112 kodeksu pracy wykonujący pracę w niedziele mają zagwarantowaną możliwość korzystania co najmniej raz na cztery tygodnie z niedzieli wolnej od pracy. Wyjątek od tej zasady dotyczy zatrudnionych w systemie weekendowym, przewidującym wykonywanie pracy w piątki, soboty, niedziele i święta (art. 144 k.p.).

Artykuł 15112 k.p. nie określa jednoznacznie sposobu planowania wolnych niedziel. Dlatego zgodnie ze stanowiskiem Głównego Inspektoratu Pracy z 4 sierpnia 2009 r. w sprawie zasad wyznaczania niedzieli wolnej od pracy raz na cztery tygodnie (GPP-459-4560-49/09/PE/RP) należy jako prawidłową stosować zasadę, że niedziele wolne od pracy powinny być udzielane w określonym rytmie i przypadać cyklicznie po każdych trzech przepracowanych niedzielach.

Zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy to, że ustawodawca nie określił sposobu liczenia okresów czterotygodniowych, uzasadnia przyjęcie, iż rytm udzielania pracownikom wolnych niedziel nie zależy od okresów rozliczeniowych. Można go więc odnosić tylko do układu tygodni w roku kalendarzowym. Dlatego jedynym aprobowanym przez PIP sposobem dopełnienia tego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9943

Wydanie: 9943

Spis treści
Zamów abonament