Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na dobrze przygotowanej sekurytyzacji można zyskać

17 września 2014 | Prawo i praktyka | Krzysztof
 Wiśniewski
Sekurytyzacja w ujęciu klasycznym
źródło: Rzeczpospolita
Sekurytyzacja w ujęciu klasycznym

OPTYMALIZACJA | Ta wciąż mało popularna metoda pozyskiwania kapitału przyniesie spółce więcej korzyści niż alternatywne produkty finansowe, takie jak faktoring. Warunkiem jest staranne zaplanowanie tego procesu.

Treść ustaw podatkowych poświęcona transakcjom sekurytyzacji i subpartycypacji aktywów jest odwrotnie proporcjonalna do znaczenia, jakie może ona mieć na rynku finansowym w naszym kraju. Niestety, m.in. z uwagi na ubogie krajowe regulacje prawne i podatkowe skierowane w zasadzie wyłącznie do banków i funduszy inwestycyjnych, nie jest to rozwiązanie powszechne ani też łatwe do zastosowania. Nie oznacza to jednak, że jest to produkt zastrzeżony wyłącznie dla banków. Wręcz przeciwnie – dobrze zaplanowana i przeprowadzona sekurytyzacja aktywów może być lepszą i tańszą alternatywą dla innych produktów finansowych, w tym faktoringu. Problemem jest bowiem nie tylko wpływ wyboru sposobu konstruowania przebiegu programu (sekurytyzacja modelowa czy subpartycypacja) na wysokość obciążenia podatkowego. Chodzi przede wszystkim o niedostosowanie istniejących regulacji prawnopodatkowych do specyfiki sekurytyzacji jako procesu alternatywnego pozyskiwania kapitałów i aktywnego zarządzania finansami przedsiębiorstwa bez konieczności angażowania finansowania przez bank.

Cenne doświadczenie

To sprawia, że przygotowanie projektu sekurytyzacji, czy to modelowej czy w formie subpartycypacji, jest procesem czasochłonnym, z czego najwięcej czasu zajmuje uzyskanie indywidualnych interpretacji podatkowych odpowiadających planowanym działaniom. Ten proces jest znacznie krótszy,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9943

Wydanie: 9943

Spis treści
Zamów abonament