Ministerstwo wyrusza w „Rejs”
W bohaterów kultowego filmu wcielili się ostatnio urzędnicy resortu sprawiedliwości, przygotowując zmiany w ustawie sędziowskiej – pisze sędzia
Barbara zawisza
Są trzy metody głosowania. Pierwsza poprzez aplauz. Znaczy, że wszyscy głosują. Druga metoda – kulkami. Są tylko kulki czarne i czerwone, które otrzymuje każdy głosujący... Przepraszam, białe i czarne, które otrzymuje każdy głosujący. Czarna przeciw – biała za, lub odwrotnie. Jest trzecia metoda – poprzez podniesienie rąk. Ta metoda jest najdoskonalsza.
– No świetnie, ale jaką metodą wybierzemy metodę głosowania?!
Aż trudno uwierzyć, że przed dylematem bohaterów „Rejsu" stanęli urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości. Do Sejmu wpłynął niedawno opracowany w ministerstwie projekt zmiany ustawy o ustroju sądów powszechnych (usp). Urzędnicy zajęli się w nim ważkim problemem, czy sędziowie sądów powszechnych będą mieli wpływ na to, co się u nich dzieje, czy też zdecydowana ich większość zostanie pozbawiona realnego wpływu na działalność i wyniki głosowania na forum zgromadzenia ogólnego sędziów okręgu. Dla niezorientowanych – jest to organ samorządu zrzeszający sędziów sądów rejonowych i okręgowych, który m.in. opiniuje kandydatów na sędziów i wyraża opinię o działalności sądu.
Coś się musiało stać
Przez długie lata większość w tym zgromadzeniu stanowili sędziowie sądów okręgowych. Następnie minister sprawiedliwości, po postulatach środowiska sędziowskiego, postanowił...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta