Jaka jest skuteczna metoda realizacji inwestycji publicznych
PRZEDSIĘBIORCY | Poprawnie wdrożone partnerstwo publiczno-prywatne prowadzi do: redukcji kosztów całego cyklu realizacji projektu, właściwego rozłożenia ryzyka i szybszej realizacji zamierzeń.
Partnerstwo publiczno-prywatne jest sprawdzoną i skuteczną metodą realizacji inwestycji publicznych >patrz ramka.
Koncesja albo zamówienia
Współcześnie wybór partnera prywatnego do realizacji projektu w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego następuje albo w oparciu o ustawę o koncesji na roboty budowlane lub usługi albo w oparciu o ustawę – Prawo zamówień publicznych (dalej p.z.p.). Kryterium wyboru pomiędzy tymi ustawami stanowi sposób wynagradzania partnera prywatnego. Jeżeli wynagrodzenie pochodzi w ponad 50 proc. ze źródeł publicznych, to wówczas znajduje zastosowanie p.z.p. Natomiast jeśli ponad 50 proc. wynagrodzenia partnera prywatnego pochodzi od użytkowników, stosuje się ustawę o koncesji na roboty budowlane lub usługi >patrz ramka.
Podział zadań i ryzyka
Przedmiotem partnerstwa jest zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym z 19 grudnia 2008 r. wspólna realizacja przedsięwzięcia oparta na podziale zadań i ryzyka pomiędzy podmiotem publicznym i partnerem prywatnym. Celem partnerstwa jest uzyskanie korzyści większych od tych, które można uzyskać dzięki zamówieniom publicznym.
Poprawnie wdrożone partnerstwo publiczno-prywatne prowadzi do:
- redukcji kosztów całego cyklu realizacji projektu,
- lepszej alokacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta