Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najpierw zaświadczenie medyka, potem powrót do pracy

23 września 2014 | Prawo i praktyka | Agata Iwanow

BHP | Pracodawca nie może skierować zatrudnionego na badanie kontrolne przed jego powrotem ze zwolnienia lekarskiego dłuższego niż 30-dniowe. Późniejsze oczekiwanie etatowca na wizytę lekarską to płatna nieobecność usprawiedliwiona.

Osobę, która chorowała co najmniej 31 dni, pracodawca musi przed dopuszczeniem do pracy wysłać na kontrolne badanie lekarskie. Aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na zajmowanym stanowisku jest konieczne, aby mógł wrócić do swoich obowiązków.

Pracownik nie musi przedstawić takiego orzeczenia sam z siebie. Obowiązek skierowania go na badania lekarskie spoczywa na pracodawcy. W wyroku z 27 stycznia 2011 r. (II PK 175/10) Sąd Najwyższy stwierdził, że inicjatywa w zakresie badań profilaktycznych zasadniczo należy do pracodawcy, który na zasadach określonych w przepisach kieruje zatrudnionego na badania, kontroluje ich wykonanie, może kwestionować orzeczenie, domagając się powtórzenia badań, oraz gromadzi zaświadczenia lekarskie dokumentujące ich wyniki.

Zgłoszenie gotowości

Pracodawca ma obowiązek skierować pracownika na badania kontrolne dopiero wtedy, gdy zgłosi on gotowość do podjęcia obowiązków po zakończeniu zwolnienia lekarskiego. Uznaje się zatem, że nie powinien kierować pracownika na badanie przed zakończeniem okresu zwolnienia tak, aby odbyło się ono np. w ostatnim dniu absencji. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 18 grudnia 2002 r. (I PK 44/02). Wskazał wówczas, że za aktualne orzeczenie lekarskie należy uznać orzeczenie stwierdzające stan zdrowia pracownika w dacie, w której ma on...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9948

Wydanie: 9948

Spis treści
Zamów abonament