Zamykasz firmę, płać VAT
ZASADY | Czynni podatnicy, którzy kończą prowadzenie działalności, mogą być zobowiązani do zapłaty daniny od remanentu likwidacyjnego. Co wykazać w spisie?
Obowiązek opodatkowania remanentu likwidacyjnego wynika z art. 14 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem opodatkowaniu podlegają towary pozostałe u podatników na dzień:
- rozwiązania (w przypadku spółek cywilnych i osobowych) albo
- zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu (w przypadku osób fizycznych),
– w stosunku do których tym podatnikom przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Określenie „w stosunku do których podatnikom przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego" należy oceniać przede wszystkim przez pryzmat nabycia (w tym nabycia w ramach WNT), wytworzenia, wydobycia lub zaimportowania towarów. Jeżeli w związku z tymi czynnościami podatnikom przysługiwało (częściowe choćby) prawo do odliczenia, to towary takie powinny zostać opodatkowane w ramach remanentu likwidacyjnego.
Prace konserwacyjne i serwisowe
Dla określenia czy dane towary są towarami, w stosunku do których podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego bez znaczenia pozostaje nabywanie przez podatników usług konserwacyjnych (w tym remontowych) i serwisowych dotyczących tych towarów....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta