Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niepełnosprawność ucznia podstawą do przyznania zasiłku

23 września 2014 | Administracja

Ustawa o systemie oświaty nie zawiera delegacji dla rady gminy 
do ustalenia definicji zdarzenia losowego w regulaminie udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów.

Czego dotyczył spór

W marcu 2014 r. samorządowe kolegium odwoławcze utrzymało w mocy dwie decyzje prezydenta miasta odmawiające przyznania zasiłku szkolnego. Zgodziło się z nim, że wskazane we wniosku okoliczności, tj. pobyt na turnusie rehabilitacyjnym niepełnosprawnych dzieci i ich rodziców, nie są przesłankami jego przyznania. Nie są to bowiem zdarzenia o charakterze nadzwyczajnym.

Kolegium zauważyło, że pojęcie zdarzenia losowego zostało zdefiniowane w regulaminie udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów i słuchaczy zamieszkałych na terenie miasta. Są to przypadki siły wyższej oraz klęsk i innych zdarzeń spowodowane działaniami żywiołów lub sił przyrody, a także działanie człowieka mogące być uznane za zdarzenia losowe dla innego człowieka. Tymczasem opisana we wniosku sytuacja jest zaplanowanym wcześniej pobytem na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9948

Wydanie: 9948

Spis treści
Zamów abonament