Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Francja musi słuchać Niemiec

23 września 2014 | Świat | Jędrzej Bielecki
Rozmowy z Angelą Merkel to sedno najważniejszej wizyty zagranicznej Manuela Vallsa, od kiedy został premierem w kwietniu tego roku.
źródło: PAP/EPA
Rozmowy z Angelą Merkel to sedno najważniejszej wizyty zagranicznej Manuela Vallsa, od kiedy został premierem w kwietniu tego roku.
źródło: Rzeczpospolita

Manuel Valls prosi Angelę Merkel o dodatkowy czas na uzdrowienie finansów. To upokarzające dla Francuza.

„Bild Zeitung" przywitał wczoraj francuskiego premiera wielkim nagłówkiem: „Krankreich flop, Deutschland top" („klapa chorej Francji, Niemcy górą"). Wylatując w niedzielę wieczorem z Paryża z pierwszą oficjalną wizytą nad Szprewę, Valls zarzekał się, że nie będzie kanclerz „o nic prosił", lecz jedynie jej „tłumaczył", jaką politykę chce prowadzić.

Prawda jest jednak inna. Z powodu stagnacji gospodarczej, Paryż po raz kolejny nie wywiąże się z obietnicy ograniczenia deficytu budżetowego poniżej 3 proc. PKB. W tym roku zamiast 3,7 proc. będzie to 4,4 proc. A unijne normy Francja wypełni dopiero w 2017 r., dwa lata później, niż zapowiedziała.

Pakt fiskalny

Teoretycznie za takie zachowanie Francuzów powinna spotkać surowa i „automatyczna" kara Brukseli. To przewiduje przeforsowany w marcu 2012 r. przez Merkel pakt fiskalny, który miał raz na zawsze wymusić dyscyplinę na europejskich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9948

Wydanie: 9948

Spis treści
Zamów abonament