Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nawet rok więzienia za nielegalną wymianę walut

23 września 2014 | Prawo i praktyka | Arkadiusz Jaraszek

Sankcje | Działalność kantorowa jest regulowana. Można ją prowadzić wyłącznie po uzyskaniu wpisu do rejestru prezesa NBP. Osoba, która zajmuje się sprzedażą wartości dewizowych bez wpisu, popełnia przestępstwo.

Działalność kantorowa jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. W praktyce oznacza to, że rozpoczęcie tej działalności wymaga wpisu do rejestru działalności kantorowej. Prowadzony jest on przez prezesa Narodowego Banku Polskiego. Niedopełnienie tych formalności może skutkować poważnymi sankcjami finansowymi i karnymi dla przedsiębiorcy.

Surowe konsekwencje

Osoba, która wykonuje działalność gospodarczą polegającą na kupnie i sprzedaży wartości dewizowych oraz pośrednictwie w ich kupnie i sprzedaży bez wpisu do rejestru, popełnia przestępstwo skarbowe.

Zgodnie z 106d § 1 kodeksu karnego skarbowego za przestępstwo nielegalnej wymiany walut grozi kara grzywny do 720 stawek dziennych albo kara pozbawienia wolności do roku, albo obie te kary łącznie.

Wymierzając karę grzywny, sąd określa liczbę stawek oraz wysokość jednej stawki dziennej. Najniższa liczba stawek wynosi dziesięć, a najwyższa 720. Ustalając stawkę dzienną, sąd bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe. Stawka dzienna nie może być niższa od jednej trzydziestej części minimalnego wynagrodzenia ani też przekraczać jej czterystukrotności. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 11 września 2013 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9948

Wydanie: 9948

Spis treści
Zamów abonament