Dla kogo umowa na czas określony
Wyższe stanowiska powinny być obsadzane w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru, czyli w wyniku konkursu. Przeniesienie czy oddelegowanie mogą być stosowane tylko wyjątkowo.
Obsadzanie wyższych stanowisk w służbie cywilnej odbywa się na nieco innych zasadach niż pozostałych etatów. Przede wszystkim ubiegające się o nie osoby muszą spełniać dodatkowe kryteria selekcyjne oraz przejść bardziej skomplikowaną procedurę naboru, chyba że trafiają na te stanowiska w ramach tzw. awansu wewnętrznego, czyli na skutek przeniesienia albo w drodze oddelegowania. Nie mogą być też zatrudniane na umowy terminowe.
Nie muszą się jednak legitymować statusem urzędnika mianowanego, jak było np. pod rządami ustawy o służbie cywilnej z 1998 roku. Zgodnie z obecnymi przepisami dostęp do wyższych stanowisk w tej służbie jest otwarty zarówno dla wszystkich członków korpusu (urzędników i pracowników sc), jak i dla osób spoza niego.
Wyższe wymogi
Osoby ubiegające się o wyższe stanowiska w służbie cywilnej muszą więc, oprócz wymagań określonych w art. 4 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (dalej usc), dotyczących wszystkich zatrudnionych w tej służbie, dodatkowo:
- posiadać tytuł zawodowy magistra lub równorzędny;
- nie być karane zakazem zajmowania stanowisk kierowniczych w urzędach organów władzy publicznej lub pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi;
- posiadać kompetencje kierownicze;
- posiadać co najmniej sześcioletni staż pracy, w tym ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta