Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dla kogo umowa na czas określony

23 września 2014 | Administracja | Małgorzata Jankowska

Wyższe stanowiska powinny być obsadzane w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru, czyli w wyniku konkursu. Przeniesienie czy oddelegowanie mogą być stosowane tylko wyjątkowo.

Obsadzanie wyższych stanowisk w służbie cywilnej odbywa się na nieco innych zasadach niż pozostałych etatów. Przede wszystkim ubiegające się o nie osoby muszą spełniać dodatkowe kryteria selekcyjne oraz przejść bardziej skomplikowaną procedurę naboru, chyba że trafiają na te stanowiska w ramach tzw. awansu wewnętrznego, czyli na skutek przeniesienia albo w drodze oddelegowania. Nie mogą być też zatrudniane na umowy terminowe.

Nie muszą się jednak legitymować statusem urzędnika mianowanego, jak było np. pod rządami ustawy o służbie cywilnej z 1998 roku. Zgodnie z obecnymi przepisami dostęp do wyższych stanowisk w tej służbie jest otwarty zarówno dla wszystkich członków korpusu (urzędników i pracowników sc), jak i dla osób spoza niego.

Wyższe wymogi

Osoby ubiegające się o wyższe stanowiska w służbie cywilnej muszą więc, oprócz wymagań określonych w art. 4 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (dalej usc), dotyczących wszystkich zatrudnionych w tej służbie, dodatkowo:

  • posiadać tytuł zawodowy magistra lub równorzędny;
  • nie być karane zakazem zajmowania stanowisk kierowniczych w urzędach organów władzy publicznej lub pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi;
  • posiadać kompetencje kierownicze;
  • posiadać co najmniej sześcioletni staż pracy, w tym
  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9948

Wydanie: 9948

Spis treści
Zamów abonament