Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kara za dziurki w serze

23 września 2014 | Prawo i praktyka | Aleksandra Tarka

Przedsiębiorca ma obowiązek przestrzegania swoich deklaracji jakościowych zawartych w sporządzanych przez siebie specyfikacjach.

Wojewódzki inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych nałożył na jedną ze spółdzielni mleczarskich 4 tys. zł kary. Spółdzielnia została ukarana za wprowadzenie do obrotu dwóch partii przetworów mlecznych, tj. serów, o niewłaściwej jakości handlowej.

Kiepskie oczkowanie

Podstawą decyzji była kontrola jakości handlowej przetworów mlecznych oraz miksów tłuszczowych, margaryn i tłuszczów do smarowania. Z protokołu wynikało, że do badań fizykochemicznych i organoleptycznych pobrano próbki reprezentujące dwie partie przetworów mlecznych, tj. sera królewskiego oraz goudy. Badania próbek przeprowadzono w specjalistycznym laboratorium. Wyniki wykazały, że sery nie spełniały jakości deklarowanej przez producenta w zakresie cech organoleptycznych (oczkowania). W serze królewskim stwierdzono oczka okrągłe i owalne, nieliczne, wielkości wiśni i agrestu, i mniejsze, w warstwie przyskórkowej orzeszynowate. Tymczasem zgodnie z wymaganiami określonymi w specyfikacji wyrobu producent deklarował oczka okrągłe i nieliczne owalne średniej wielkości orzecha włoskiego, dopuszczając oczka orzeszynowate głównie w warstwie przyskórkowej oraz oczka wielkości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9948

Wydanie: 9948

Spis treści
Zamów abonament