Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pieniądze na starość można zbierać tylko w jednym miejscu

23 września 2014 | Prawo i praktyka | Anna 
Wijkowska

Pracodawca może prowadzić dwa pracownicze programy emerytalne wyłącznie wtedy, gdy nabył przedsiębiorstwo z takim majątkiem lub doszło do fuzji zakładów. Ma trzy lata na to, żeby w firmie funkcjonowała tylko jedna instytucja gromadząca.

Tak uznała Komisja Nadzoru Finansowego w interpretacji indywidualnej z 8 czerwca 2012 r. (L. dz. DLU/ 6261/6/2/2012).

Czy pracodawca prowadzący dwa pracownicze programy emerytalne (PPE) powinien kierować się regulacjami wynikającymi z art. 7 ust. 2 ustawy o PPE? W jaki sposób połączyć środki tych PPE, gdy ich zarządzającymi są dwie różne instytucje finansowe? Pytania te pracodawca, będący spółką prawa handlowego i prowadzący dla załogi pracownicze programy emerytalne. Nabył on w całości przedsiębiorstwo, które wcielono do jego struktury w formie oddziału mającego status samodzielnego pracodawcy w rozumieniu § 3 kodeksu pracy. Następnie zmienił strukturę w taki sposób, że wcielony oddział utracił status samodzielnego pracodawcy. Po tej zmianie pracodawca ma PPE, które funkcjonowało u niego przed tą transakcją, oraz PPE, które...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9948

Wydanie: 9948

Spis treści
Zamów abonament