Trzeba dostosować część lokali wyborczych
Wyborca może wybrać lokal, w którym będzie głosował, składając wniosek w urzędzie gminy.
W art. 16 ustawy z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (dalej: k.w.) przewidziano, że najpóźniej w 30. dniu przed dniem wyborów wójt (burmistrz, prezydent miasta) ma obowiązek podać, w formie obwieszczenia, do wiadomości wyborców informację o:
∑ numerach oraz granicach stałych i odrębnych obwodów głosowania,
∑ wyznaczonych siedzibach obwodowych komisji wyborczych,
∑ lokalach obwodowych komisji wyborczych dostosowanych do potrzeb niepełnosprawnych, a także
∑ możliwości głosowania korespondencyjnego lub przez pełnomocnika.
Takie obwieszczenie powinno być zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej. Jeden egzemplarz obwieszczenia jest przekazywany niezwłocznie komisarzowi wyborczemu. W przypadku wyborów samorządowych, które odbędą się 16 listopada 2014 r., wskazany wyżej 30-dniowy termin upłynie 17 października 2014 r.
Liczba lokali
Przez niepełnosprawnego wyborcę należy rozumieć osobę o ograniczonej sprawności fizycznej, psychicznej, umysłowej lub w zakresie zmysłów, która utrudnia jej wzięcie udziału w wyborach (art. 5 pkt 11 k.w.).
W art. 186 § 1 k.w. przewidziano, że docelowo w każdej gminie co najmniej połowa lokali obwodowych komisji wyborczych musi być dostosowana do potrzeb niepełnosprawnych. W art. 15a ustawy z 5 stycznia 2011 r. – Przepisy wprowadzające k.w....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta