Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto i kiedy będzie bezpodstawnie wzbogaconym

23 września 2014 | Prawo i praktyka | Anna Borysewicz

Jeśli przedsiębiorca bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, to zobowiązany jest do wydania jej w naturze, a gdyby nie było to możliwe, do zwrotu jej wartości.

Przesłanki do powstania roszczenia o zwrot bezpodstawnego wzbogacenia są zatem następujące:

  • wzbogacenie majątku jednej osoby (np. przedsiębiorcy) kosztem majątku innej (np. również przedsiębiorcy),
  • wzbogacenie jest wynikiem zubożenia,
  • wzbogacenie nastąpiło bez podstawy prawnej, np. wyroku sądu.

Obowiązek wydania korzyści obejmuje nie tylko tę bezpośrednio uzyskaną, lecz także wszystko, co w razie zbycia, utraty lub uszkodzenia zostało uzyskane w zamian tej korzyści albo jako naprawienie szkody >patrz przykłady 1 i 2, wzór przedsądowego wezwania do zapłaty oraz wzór pozwu o zwrot bezpodstawnie uzyskanej korzyści majątkowej.

Przykład 1.

Pan Janusz (prowadzący własną firmę) otrzymał przelewem od X sp. z o.o. 3 tys. zł. Księgowa spółki pomyliła numer rachunku widniejący na fakturze wystawionej przez jednego z jej kontrahentów i pieniądze te, w konsekwencji, trafiły na konto pana Janusza. Zarząd X sp. z o.o. wystosował więc do pana Janusza przedsądowe wezwanie do zapłaty wskazanej sumy, wyznaczając mu 7-dniowy termin, od daty odbioru monitu, na jej uiszczenie. Pan Janusz nie zareagował, a pismo odebrał 8 września 2014 r. W opisanej sytuacji zatem X sp. z o.o. może wystąpić przeciwko niemu o zwrot 3 tys. zł wraz z ustawowymi odsetkami od 16 września 2014 r. do dnia zapłaty z tytułu

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9948

Wydanie: 9948

Spis treści
Zamów abonament