Kto i kiedy będzie bezpodstawnie wzbogaconym
Jeśli przedsiębiorca bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, to zobowiązany jest do wydania jej w naturze, a gdyby nie było to możliwe, do zwrotu jej wartości.
Przesłanki do powstania roszczenia o zwrot bezpodstawnego wzbogacenia są zatem następujące:
- wzbogacenie majątku jednej osoby (np. przedsiębiorcy) kosztem majątku innej (np. również przedsiębiorcy),
- wzbogacenie jest wynikiem zubożenia,
- wzbogacenie nastąpiło bez podstawy prawnej, np. wyroku sądu.
Obowiązek wydania korzyści obejmuje nie tylko tę bezpośrednio uzyskaną, lecz także wszystko, co w razie zbycia, utraty lub uszkodzenia zostało uzyskane w zamian tej korzyści albo jako naprawienie szkody >patrz przykłady 1 i 2, wzór przedsądowego wezwania do zapłaty oraz wzór pozwu o zwrot bezpodstawnie uzyskanej korzyści majątkowej.
Przykład 1.
Pan Janusz (prowadzący własną firmę) otrzymał przelewem od X sp. z o.o. 3 tys. zł. Księgowa spółki pomyliła numer rachunku widniejący na fakturze wystawionej przez jednego z jej kontrahentów i pieniądze te, w konsekwencji, trafiły na konto pana Janusza. Zarząd X sp. z o.o. wystosował więc do pana Janusza przedsądowe wezwanie do zapłaty wskazanej sumy, wyznaczając mu 7-dniowy termin, od daty odbioru monitu, na jej uiszczenie. Pan Janusz nie zareagował, a pismo odebrał 8 września 2014 r. W opisanej sytuacji zatem X sp. z o.o. może wystąpić przeciwko niemu o zwrot 3 tys. zł wraz z ustawowymi odsetkami od 16 września 2014 r. do dnia zapłaty z tytułu
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta