Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Praktyka wyznaczy zasady wyjść związkowców

23 września 2014 | Prawo i praktyka | Marcin 
Wojewódka

Nie można mówić, że działacz związkowy, który opuścił stanowisko 
w celach związkowych bez uprzedniej zgody pracodawcy, ciężko naruszył podstawowe obowiązki pracownicze, jeśli było to zgodne z wieloletnią praktyką przyjętą w zakładzie. Nie ma znaczenia, że nie wnioskował do pracodawcy o zwolnienie z pracy, tylko wpisał się w książce wyjść służbowych i uzyskał na to ustną zgodę bezpośredniego przełożonego.

Tak uznał Sąd Okręgowy w Koninie w wyroku z 29 maja 2014 r. (III Pa 15/14).

Pracownik wniósł do sądu rejonowego odwołanie od oświadczenia pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia z jego winy. Otrzymał je podczas urlopu wypoczynkowego. Pracodawca podał w nim jako przyczynę swojej decyzji ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. Polegało ono na samowolnym opuszczeniu kilka dni wcześniej stanowiska pracy w celach związkowych bez uprzedniego poinformowania i uzyskania zgody pracodawcy.

Zdaniem powoda rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia nastąpiło z rażącym naruszeniem przepisów oraz bez uzasadnienia. Wskazał, że realizował wówczas przysługujące mu uprawnienia. Jako przewodniczący komisji zakładowej działał zgodnie z obowiązującymi przepisami, jak też z uzgodnieniami z pracodawcą w tym zakresie, a także wieloletnią – nigdy nie kwestionowaną przez pozwanego – praktyką postępowania w takich sytuacjach.

W odpowiedzi na pozew pracodawca podnosił, że tryb składania wniosku i udzielania zwolnień od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9948

Wydanie: 9948

Spis treści
Zamów abonament