Strona może zajrzeć do akt sprawy
Jeżeli organ odmówi podatnikowi prawa wglądu do dokumentów związanych z toczącym się postępowaniem, a także robienia z nich notatek, kopii i odpisów, gdyż zawierają informacje niejawne, to na takie postanowienie służy zażalenie.
Zgodnie z art. 178 § 1 i 3 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) strona ma prawo wglądu w akta sprawy. Może także sporządzać z nich notatki, kopie lub odpisy. Jest to uprawnienie, które przysługuje jej również po zakończeniu postępowania. Strona może żądać uwierzytelnienia odpisów lub kopii akt sprawy lub wydania jej z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów.
Z treści ww. przepisów nie wynika więc dla organu podatkowego obowiązek udostępniania akt sprawy zawsze, gdy strona wystąpi z takim żądaniem.
Także w systemie teleinformatycznym
Organ podatkowy może zapewnić stronie dostęp w swoim systemie teleinformatycznym do podań wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego oraz do pism organu podatkowego doręczonych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, po identyfikacji strony w sposób określony w przepisach ustawy z 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (art. 178 § 4 o.p.).
Technicznie te czynności odbywają się w lokalu organu podatkowego przy obecności pracownika tego organu (art. 178 § 2 o.p.), ale niekoniecznie musi to być pracownik prowadzący postępowanie. Takim pracownikiem może być inna osoba zatrudniona w organach skarbowych.
Przykład
Krystian Kowalski –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta