Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Droga konieczna, czyli jaka

01 października 2014 | Prawo i praktyka | Justyna Nowakowska-
Gancarz
Justyna 
Nowakowska-
Gancarz, radca prawny we wrocławskim biurze 
Rödl & Partner
źródło: materiały prasowe
Justyna 
Nowakowska-
Gancarz, radca prawny we wrocławskim biurze 
Rödl & Partner

Odpowiednim dostępem do drogi publicznej jest taki, który pozwala właścicielowi nieruchomości na dojazd 
do niej samochodem. Są jednak wyjątki. Ukształtowanie terenu albo względy społeczno-gospodarcze mogą uzasadniać odmowę ustanowienia służebności drogowej zapewniającej komunikację samochodową.

Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 14 maja 2014 r. (III CZP 14/14).

Przedstawione Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia zagadnienie prawne powstało na tle sprawy właściciela działki usytuowanej na zboczu góry, na której prowadził on pensjonat turystyczny. Połączenie nieruchomości z drogą zapewniało jedynie strome przejście. Dojazd samochodem byłby możliwy tylko poprzez sąsiadujące posesje.

Na wniosek właściciela sąd rejonowy ustanowił na rzecz nieruchomości służebność drogi koniecznej na trzech sąsiednich działkach, w sposób zapewniający także możliwość przejazdu pojazdów mechanicznych. Rozstrzygnięcie to zaskarżył jeden z sąsiadów, którego grunt został obciążony. Sąd okręgowy ustalił, że przeprowadzenie drogi dojazdowej może stanowić nieproporcjonalną ingerencję w nieruchomości sąsiednie. Przejazd samochodów mógłby doprowadzić nawet do zmiany ich przeznaczenia i dotychczasowego charakteru (były także wykorzystywane do prowadzenia działalności hotelarskiej). Wobec wątpliwości, jak należy interpretować użyte w art. 145 § 1 kodeksu cywilnego (k.c.) sformułowanie „odpowiedni dostęp do drogi publicznej", sąd skierował do Sądu Najwyższego pytanie prawne, czy odpowiednim dostępem do drogi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9955

Wydanie: 9955

Spis treści
Zamów abonament