Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy chodzi tylko o współpracę, a kiedy mamy do czynienia już z porozumieniem

01 października 2014 | Prawo i praktyka | Małgorzata Sas
Małgorzata 
Sas, adwokat w Chajec, 
Don-Siemion & Żyto
źródło: materiały prasowe
Małgorzata 
Sas, adwokat w Chajec, 
Don-Siemion & Żyto

Każdy akcjonariusz spółki publicznej jest zobowiązany do wykonywania obowiązków informacyjnych oraz związanych z ogłaszaniem wezwań, które są uregulowane w ustawie o ofercie i mają na celu ochronę akcjonariuszy mniejszościowych przed przejęciem spółki przez akcjonariusza większościowego.

Ustawodawca, dokonując implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2004/25/WE z 21 kwietnia 2004 r. w sprawie ofert przejęcia, wprowadził regulację, zgodnie z którą kilka podmiotów posiadających akcje spółki publicznej i działających w porozumieniu (ang. acting in concert) traktuje się jak jeden podmiot, a posiadane przez nich głosy są z sobą sumowane.

Przykład

Trzej akcjonariusze działający w porozumieniu posiadają odpowiednio: A – 8 proc., B – 10 proc., C – 16  proc. akcji spółki publicznej i tyle samo głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Każdy z akcjonariuszy, działając osobno, nie przekracza ustawowego progu 33 proc., po którego osiągnięciu zobowiązany jest do ogłoszenia wezwania na sprzedaż akcji spółki publicznej, jednak po zsumowaniu posiadanych przez nich głosów przekraczają próg 33 proc. i tym samym są zobowiązani do ogłoszenia wezwania.

Jaki jest cel regulacji ustawowej

Celem instytucji działania w porozumieniu jest ochrona akcjonariuszy mniejszościowych spółki publicznej przed sytuacją, w której znaczny pakiet akcji jest „rozbijany" pomiędzy kilka podmiotów z sobą nieformalnie powiązanych i wspólnie podejmujących działania, by uniknąć wykonania obowiązków informacyjnych i dotyczących ogłaszania wezwań. Taka sama sytuacja ma...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9955

Wydanie: 9955

Spis treści
Zamów abonament