Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uczeni i uczący się prawnicy

01 października 2014 | Rzecz o prawie | Franciszek Longchamps de Bérier

Wrzesień był miesiącem naukowych konferencji nawet bardziej niż maj. A dziś rozpoczyna się nowy rok akademicki i powraca pytanie o sens niekończących się powtórek z Rzymu.

Zeszłotygodniowy zjazd katedr historii prawa w Krakowie miał już początek dydaktyki na względzie. Jako temat wybrał „Naukę i nauczanie prawa w przeszłości i współcześnie". Równocześnie odbywała się w Heidelbergu konferencja w dwusetną rocznicę słynnego sporu Fryderyka Thibaut, który wzywał do kodyfikacji w Niemczech na wzór francuski, z Fryderykiem von Savigny, sprzeciwiającym się jej w imię historycznego programu oparcia prawa i jego nauki na źródłach antycznych. Jego zdaniem to, co istnieje, jest zawsze tym, czym stało się w procesie historycznym, toteż prawotwórstwo musi polegać na dopasowywaniu do nowych potrzeb materiału normatywnego zaczerpniętego z przeszłości. Tu zawsze wielka jest rola prawa rzymskiego!

Wybór we wspomnianym sporze zaważył na nauce i nauczaniu prawa. Racjonalizm postulował Thibaut, ale romantyzm Savigny'ego obnażał złudzenia wynikające z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9955

Wydanie: 9955

Spis treści
Zamów abonament