Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zdobyć dodatkowy czas na negocjacje

01 października 2014 | Prawo i praktyka | Marta Daćków
Marta 
Daćków, radca prawny 
Kancelaria Prawna Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy sp.k.
źródło: materiały prasowe
Marta 
Daćków, radca prawny 
Kancelaria Prawna Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy sp.k.

Jeśli strony nie mają woli zakończenia sporu poprzez uznanie długu, a wierzyciel nie chce dochodzić roszczenia w sądzie sposobem przerwania terminu przedawnienia jest sporządzenie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej.

Instytucja przerwania biegu przedawnienia jest niezwykle istotna w obrocie gospodarczym, w szczególności w zakresie problematyki ugodowego rozstrzygania sporów między przedsiębiorcami. Niejednokrotnie w toku negocjacji istnieje ryzyko świadomego lub przypadkowego doprowadzenia do przedawnienia roszczenia, a co za tym idzie do jego transformacji w tzw. zobowiązanie naturalne, które nie będzie mogło zostać skutecznie wyegzekwowane, jeżeli pozwany podniesie zarzut przedawnienia.

Także konwencja nowojorska

Strony umowy, wybierając właściwe prawo materialne np. prawo polskie, poddają dany stosunek regulacji prawa krajowego nie tylko w zakresie sposobu realizacji zobowiązań czy też konsekwencji ich niewykonania, ale również co do długości i sposobu obliczania terminu przedawnienia wzajemnych roszczeń. Zagadnienie przedawnienia roszczeń jest bowiem elementem prawa materialnego i podlega ocenie na gruncie prawa właściwego dla umowy, które może być wybrane przez strony bądź ustalone na podstawie norm kolizyjnych czy też przepisów prawa europejskiego. Ogólne zasady...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9955

Wydanie: 9955

Spis treści
Zamów abonament