Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Do ugody można wezwać także kontrahenta zza Odry

01 października 2014 | Prawo i praktyka | Marta Daćków

Postępowanie pojednawcze 
w sprawach transgranicznych może się toczyć tylko 
w sprawach cywilnych należących do drogi sądowej 
i w których przysługuje jurysdykcja krajowa.

Jak zatem ustalić, czy polski przedsiębiorca będzie uprawniony do zawezwania do próby ugodowej swojego zagranicznego kontrahenta?

W pierwszej kolejności podkreślić należy, że dla oceny zaistnienia jurysdykcji krajowej bez znaczenia jest regulacja dotycząca właściwości miejscowej sądu w postępowaniu o zawezwanie. Pojęcie jurysdykcji krajowej oznacza generalne uprawnienie do rozstrzygnięcia danej sprawy przez sądy polskie, a nie możliwość złożenia wniosku przed konkretnym sądem (w tym przypadku zgodnie z ogólną właściwością miejscową dłużnika, tj. miejscem jego zamieszkania). Inne są również konsekwencje braku jurysdykcji i braku właściwości miejscowej sądu. W pierwszym przypadku sąd będzie zobligowany do odrzucenia wniosku, w drugim zaś sprawę przekaże do sądu właściwego miejscowo.

W obrocie pomiędzy podmiotami z siedzibą w państwach członkowskich (za wyjątkiem Danii) podstawy jurysdykcji krajowej należy poszukiwać przede wszystkim w rozporządzeniu Rady (WE) nr 44/2001...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9955

Wydanie: 9955

Spis treści
Zamów abonament