Jak rozliczać opłaty sądowe od przegranego procesu
Wydatek dotyczący ogólnej działalności firmy nie może być uwzględniony przy liczeniu podatku. Dopiero związek z określonym źródłem przychodu daje przedsiębiorcy prawo do zakwalifikowania wydanych kwot do kosztów.
Joanna Litwińska
Podatnik zawarł umowę przedwstępną, w której zobowiązał się do nabycia działki gruntu. W umowie tej strony ustaliły, że w pewnych okolicznościach podatnikowi będzie przysługiwało prawo odstąpienia od tej umowy. W związku z zaistnieniem przesłanek umożliwiających odstąpienie od umowy przedwstępnej podatnik poinformował sprzedających, że odstępuje od umowy. Sprzedający uznali odstąpienie za bezskuteczne i pozwali podatnika do sądu o przymuszenie do zawarcia umowy sprzedaży. Sąd orzekł na korzyść sprzedającego i podatnik po uprawomocnieniu się orzeczenia sądu stał się właścicielem nieruchomości. Czy koszty postępowania sądowego poniesione przez podatnika w tych okolicznościach mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych? – pyta czytelnik.
Podobnym przypadkiem zajmowała się Izba Skarbowa w Poznaniu. W interpretacji z 21 czerwca 2011r. (ILPB4/423-96/11-2/MC) stwierdziła, że wydatek taki jak opisany w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta