Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozwikłałam zagadkę śmierci Starzyńskiego

01 października 2014 | Rzecz o prawie | Ksawery Wardacki
Małgorzata Kuźniar-Plota jest prokuratorem w Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Małgorzata Kuźniar-Plota jest prokuratorem w Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie
31 lipca 1934 r.  Stefan Starzyński  został mianowany komisarycznym prezydentem  Warszawy
źródło: PAP
31 lipca 1934 r. Stefan Starzyński został mianowany komisarycznym prezydentem Warszawy
Niemieccy  żołnierze  na ulicach okupowanej  Warszawy
źródło: PAP
Niemieccy żołnierze na ulicach okupowanej Warszawy

Małgorzata Kuźniar-Plota | Stefan Starzyński po pobycie na Pawiaku został wywieziony i zamordowany między 21 a 23 grudnia 1939 r. w Warszawie lub jej okolicach.

Rz: Pani prokurator, 8 września zakończyło się śledztwo w sprawie śmierci prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego. Ustalenia były rewolucyjne. Jak do nich doszło?

Małgorzata Kuźniar-Plota z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie: Musieliśmy zebrać materiał dowodowy na zasadach wynikających z procedury karnej. Opieraliśmy się głównie na przesłuchaniach świadków, ale dokonywaliśmy także oględzin materiałów archiwalnych i poddawaliśmy je ocenie. W śledztwie badane były wszystkie informacje o losie prezydenta Starzyńskiego. Okazały się niesamowicie rozbieżne.

Udało się jednak znaleźć w nich punkty wspólne?

Hipotezy można było podzielić na dwie grupy. Pierwsza zakładała, że prezydent Warszawy był przetrzymywany i zamordowany w jednym z obozów koncentracyjnych na terenie Niemiec. Druga, że był uwięziony i zabity w jednym z berlińskich więzień. Łącznie hipotez i teorii było kilkanaście. Wszystkie dokładnie sprawdziłam w źródłach polskich i niemieckich. Świadków przesłuchaliśmy także poprzez konsulaty w USA i Francji.

Jak zweryfikowano te hipotezy?

Podstawowym problemem było to, że zakładały one śmierć w miejscach bardzo oddalonych od siebie: Dachau, Dora, Flossenbürg, Spandau itd. To powodowało, że trzeba było w różnych archiwach sprawdzić każdą z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9955

Wydanie: 9955

Spis treści
Zamów abonament