Co robić, gdy wójt nie daje zgody na handel trunkami
Procedury |Do sprzedaży alkoholu w sklepie lub restauracji potrzebne jest zezwolenie wójta, burmistrza, prezydenta miasta. W razie odmowy jego wydania przedsiębiorca może się odwołać do samorządowego kolegium odwoławczego.
Wymagania, jakie trzeba spełnić przed rozpoczęciem sprzedaży alkoholu, są określone w ustawie z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (dalej: u.w.t.). W art. 18 ust. 1 tej ustawy zastrzeżono, że detaliczna sprzedaż napojów alkoholowych – przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży – wymaga zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na lokalizację tej placówki. Obrót hurtowy w kraju napojami o zawartości do 18 proc. proc. alkoholu może być prowadzony tylko na podstawie zezwolenia wydanego przez marszałka województwa, a w przypadku napojów o zawartości powyżej 18 proc. alkoholu konieczne jest zezwolenie ministra gospodarki (art. 9 u.w.t.).
Na wniosek przedsiębiorcy
Zezwolenia na sprzedaż detaliczną wydaje się – na pisemny wniosek przedsiębiorcy – oddzielnie na następujące rodzaje napojów alkoholowych:
- do 4,5 proc. zawartości alkoholu oraz na piwo,
- powyżej 4,5 proc. do 18 proc. zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa),
- powyżej 18 proc. zawartości alkoholu.
We wniosku o wydanie zezwolenia przedsiębiorca musi wskazać m.in.: oznaczenie rodzaju zezwolenia, o jakie się ubiega (w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta