Galicja: prawda i mit
Wystawa „Mit Galicji” w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie opowiada, jak powstał ten mit i dlaczego wciąż w nas żyje, choć Galicja zniknęła z mapy Europy w 1918 roku wraz z rozpadem monarchii austro-węgierskiej.
To wielkie międzynarodowe przedsięwzięcie podsumowuje projekt badawczy z udziałem ekspertów z Polski, Austrii, Ukrainy. Świetnie zaaranżowana wystawa przypominająca labirynt zawiera 600 dzieł sztuki, dokumentów i archiwalnych map z kolekcji trzech krajów. Ekspozycja w przyszłym roku będzie prezentowana w Wien Museum, które jest jej współorganizatorem
– Tworząc tę wystawę, zdecydowaliśmy się pokazać Galicję z czterech perspektyw austriackiej, polskiej, ukraińskiej i żydowskiej. Pracując przez cztery lata nad stworzeniem tej wystawy, dążyliśmy do zachowania równowagi między różnymi podejściami interpretacyjnymi – mówi „Rz" kuratorka Żanna Komar.
Efekt zaskakuje, gdyż okazuje się, że obraz Galicji w naszej pamięci nie tylko się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta