Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przy modyfikacji warunków nie zawsze pewna rekompensata

07 listopada 2014 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Firma musi wypłacić pracownikowi odprawę, gdy wskutek niemożliwego do przyjęcia wypowiedzenia zmieniającego dojdzie do rozstania. Jeśli jednak etatowiec mógł przyjąć nowe zasady współpracy, firma uwalnia się od tego obowiązku.

Zatrudniający co najmniej 20 osób musi wypłacić odprawę pieniężną, jeśli do rozwiązania stosunku pracy dochodzi z przyczyn niedotyczących pracownika. Wynika to z art. 8 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm., dalej ustawa). Przepis ten stosuje się do zwolnień grupowych, jak i indywidualnych określonych w art. 10 tej ustawy. Jednak przy tych indywidualnych odprawa przysługuje tylko wtedy, gdy przyczyny niedotyczące etatowca były wyłącznym powodem rozwiązania angażu.

Propozycja nie do przyjęcia

Do rozwiązania stosunku pracy może dojść zarówno wskutek wypowiedzenia umowy, porozumienia stron, jak w wyniku odrzucenia przez pracownika zaproponowanych mu przez szefa nowych warunków pracy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9986

Wydanie: 9986

Spis treści
Zamów abonament