Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Korty pod królewskim nadzorem

07 listopada 2014 | Życie Krakowa | Krzysztof Rawa
Od 7 do 8 lutego 2015 roku na kortach w Krakowie znów pojawią się gwiazdy. Siostry Urszula i Agnieszka Radwańskie  w swoim mieście, a po drugiej stronie, jak się twierdzi – między innymi Maria Szarapowa
autor zdjęcia: Piotr Guzik
źródło: Fotorzepa
Od 7 do 8 lutego 2015 roku na kortach w Krakowie znów pojawią się gwiazdy. Siostry Urszula i Agnieszka Radwańskie w swoim mieście, a po drugiej stronie, jak się twierdzi – między innymi Maria Szarapowa
Lipiec 1928 roku, Międzynarodowy Turniej Tenisa Ziemnego w Krakowie. Grupa uczestników, m.in. Macenauer (pierwszy z lewej) i Josef Malecek (drugi z lewej)
źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe
Lipiec 1928 roku, Międzynarodowy Turniej Tenisa Ziemnego w Krakowie. Grupa uczestników, m.in. Macenauer (pierwszy z lewej) i Josef Malecek (drugi z lewej)

Jest tu dla tenisa jakaś swoista aura. Niby o korty coraz trudniej, niby pod Wawelem inne sporty wciąż ważniejsze, ale w Krakowie rodzą się i błyszczą tenisowe gwiazdy. Jeszcze jedna tajemnica starego miasta.

„Przegląd Sportowy" z 20 sierpnia 1924 roku pisał: „Sekcja tennisowa K. S. Cracovia oddała już do użytku cztery nowo wybudowane korty tenisowe w Parku Gier przy wylocie ul. Wolskiej. Korty, które odpowiadają wymaganiom tennisistów, przedstawiają się imponująco. Nadzwyczajnie niskie opłaty zarówno dla członków, jak i osób, nie będących członkami Cracovii spowodują zapewne ogromną frekwencję, tembardziej, że do dyspozycji publiczności stoją za skromnymi opłatami także i piłki do gry. Wszelkich informacji i wyjaśnień udziela sekretariat klubu ul. Stolarska 6, I. p. ofic. od g. 6–7 wiecz."

W mieście królewskim Krakowie grało się przed wojną w „lawn tennis" tak, że serce rosło. Nie tylko w Cracovii. Tylko tam grano już w 1908 roku. Piłki w parku Jordana odbijali wtedy piłkarze, gdy mieli taką chęć. Sekcja tenisowa pojawiła się w klubie w 1910 roku, wydzierżawiono dla niej teren pod dwa korty i tam, już rok później zorganizowano mistrzostwa Krakowa.

Sukces był taki, że zaraz trzeba było wynająć od Krajowego Związku Turystycznego nowe miejsce i zbudować kolejne dziewięć kortów (dziś przy zbiegu al. Słowackiego i ul. Czystej). Tenis w Cracovii pojawił się ponownie w 1924 roku, wtedy już od czterech lat działał w mieście prężnie AZS, grywano w „Jutrzence" i „Sokole".

Pomógł Wittman

Na tenisowej mapie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9986

Wydanie: 9986

Spis treści
Zamów abonament