Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Razem czy osobno – jak właściwie oszacować wartość zamówienia

07 listopada 2014 | Prawo i praktyka | Anna 
Dankiewicz-Matusiak

Najpierw zamawiający powinien ustalić planowaną liczbę dostaw, robót budowlanych tego samego rodzaju czy usług, które zamierza nabyć. Potem dopiero ocenić, ile trzeba za to zapłacić.

Zamawiający często boryka się z problemem, jak należycie oszacować wartość zamówienia. Sprawa niejednokrotnie wydaje się trudna i w praktyce może nasuwać wiele wątpliwości. Od czego więc zacząć? Przede wszystkim trzeba ustalić planowaną liczbę dostaw, robót budowlanych tego samego rodzaju czy usług, które zamierza się nabyć.

Potem należy oszacować ich łączną wartość, niezależnie od tego, czy zamierza się je nabyć jednorazowo w ramach jednego postępowania, czy też sukcesywnie w ramach odrębnych postępowań.

Przede wszystkim trzeba się zastanowić

Tak więc zamawiający powinien się dobrze zastanowić, czego i ile potrzebuje oraz w jakim okresie będzie dokonywał zamówień. Może się bowiem narazić na zarzut błędnego oszacowania wartości, a co za tym idzie – niezastosowania pewnych reguł obowiązujących w ustawie – Prawo zamówień publicznych (p.z.p.).

Regulacje dotyczące konieczności oszacowania wartości zamówienia przedsiębiorca znajdzie wprost w art. 32–35 p.z.p.

Podstawą ustalenia wartości zamówienia jest całkowite szacunkowe wynagrodzenie wykonawcy, bez podatku od towarów i usług, ustalone z należytą starannością przez zamawiającego.

Uwaga! Trzeba pamiętać, że zamawiający nie może w celu uniknięcia stosowania przepisów ustawy dzielić zamówienia na części lub zaniżać jego wartości.

W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9986

Wydanie: 9986

Spis treści
Zamów abonament