Dyscyplinarka dla szefa, gdy pracownik nie ma pensji na czas
Nieterminowa wypłata stanowi przyczynę natychmiastowego rozwiązania angażu przez zatrudnionego wtedy, gdy pracodawcy można zarzucić powtarzalność i uporczywość.
Otrzymywanie zapłaty za pracę to istota stosunku pracy, zwłaszcza dla pracownika. Przez nawiązanie go etatowiec zobowiązuje się wykonywać pracę określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w wyznaczonym przez niego miejscu i czasie, a pracodawca – zatrudniać go za wynagrodzeniem (art. 22 k.p.).
Doniosłość tych czynności podkreśla art. 94 k.p., który wymienia podstawowe obowiązki pracodawcy. Jednym z nich jest terminowa i prawidłowa wypłata wynagrodzenia (art. 94 pkt 5 k.p.). Ustawodawca szczegółowo to uregulował. Zgodnie z art. 85 k.p. wypłat dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu reguluje się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, ale nie później niż w ciągu pierwszych dziesięciu dni następnego miesiąca kalendarzowego. Ponadto jeżeli ustalony dzień wypłaty jest wolny od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym. Rzecz jasna szef może ustalić korzystniejsze zasady niż kodeksowe.
Trochę zalega
Zdarza się, że pracodawca nie wypłaca pensji w umówionym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta