Fiskalne furtki w imię niepodległości kraju
finanse | Bruksela nie może ścigać Luksemburga ani też np. Irlandii czy Holandii za przestępstwa podatkowe, bo ich prawdopodobnie nie było.
Anna Słojewska z Brukseli
W dziennikarskim śledztwie pojawiają się nazwy 340 spółek w Luksemburgu. Wcześniej Komisja Europejska wszczęła dochodzenia w sprawie dwóch z nich – Amazona i Fiata. W przypadku giganta handlu internetowego chodziło o pożyczki między zależnymi spółkami. W przypadku koncernu motoryzacyjnego – o tzw. ceny transferowe. Podobne dochodzenie KE prowadzi też w sprawie Holandii (Starbucks) i Irlandii (Apple). Chodzi konkretnie o zgodę na stosowanie cen transferowych, które odbiegają od warunków rynkowych.
Ceny transferowe to instrument wykorzystywany przez firmy międzynarodowe do zmniejszenia globalnych należności podatkowych. W kraju, w którym stawki są wyższe, oddział firmy kupuje usługi od oddziału w kraju, gdzie podatki są niższe. Apple, Starbucks i Fiat dostały indywidualne zgody na ceny wyższe od rynkowych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta