Standardy, na które czekają biegli rewidenci
rachunkowość | Choć opisane niżej zmiany wejdą w życie dopiero za dwa lub trzy lata, już warto się do nich przygotowywać.
piotr sobolewski
W poprzednim cyklu „ABC Księgowego" przedstawiliśmy zmiany w rachunkowości, które będą miały istotne znaczenie przy tworzeniu sprawozdań finansowych za 2014 r.
Tym razem skupimy się na nieco dłuższym horyzoncie, czyli na wyzwaniach i oczekiwanych zmianach związanych ze standardami, które mogą wejść w życie dopiero za dwa lub trzy lata.
Zmiany w standardach
Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości skończyła, z nielicznymi wyjątkami, prace nad instrumentami finansowymi, których wyniki ujęła w MSSF 9 (zastąpi on MSR 39). Według harmonogramu prac RMSR zmiany dotyczące klasyfikacji i wyceny, utraty wartości oraz rachunkowości zabezpieczeń powinny być wprowadzone od 2018 r.
Podobnie powinno być w przypadku rachunkowości makrozabezpieczeń, które są dziś na etapie dokumentu konsultacyjnego. Obowiązuje natomiast już wprowadzona od 2013 r. metodologia wyceny w wartości godziwej (MSSF 13) czy ujawnianie informacji (zmiany do MSSF7).
Od 2014 r. trzeba też stosować zmiany do MSR 32 w zakresie kryteriów kompensowania oraz zmiany do MSR 39 i MSSF 9, które dotyczą odnowienia instrumentów pochodnych oraz kontynuacji rachunkowości zabezpieczeń.
Co istotne, MSSF 9 nie został jeszcze zatwierdzony w Europie. Spółki polskie nie mają więc jeszcze możliwości szybszego zastosowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta