Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czasami pensja po zmarłym trafi do sądu

07 listopada 2014 | Prawo i praktyka | Katarzyna Gospodarowicz
Katarzyna Gospodarowicz
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Katarzyna Gospodarowicz

TERMINY | Gdy umiera podwładny, szef często nie wie, co zrobić z jego niewypłaconym wynagrodzeniem oraz innymi należnościami ze stosunku pracy. Z dniem śmierci etatowca, bez względu na przyczynę, jego powiązanie zawodowe wygasa.

Problemu nie będzie, kiedy krąg spadkobierców został ustalony i te osoby nie uchyliły się od przyjęcia spadku. Powstanie on wtedy, gdy rodzina nie będzie zainteresowana schedą po zmarłym i złoży oświadczenie o jej odrzuceniu. Dzieje się tak, gdy zmarły miał długi i nikt nie chce ich dalej spłacać. Nie zmienia to jednak faktu, że szef musi rozliczyć ostatnie wynagrodzenie zmarłego i te pieniądze trzeba komuś przekazać.

Komu przekazać

Zgodnie z art. 631 § 2 k.p. prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (osoby uprawnione).

Przy czym małżonek, na którego przechodzą takie prawa, nie musi spełnić żadnych dodatkowych warunków. Od innych osób wymaga się przesłanek do przyznania renty rodzinnej po zmarłym. Przepis ten odwołuje się do ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1440 ze zm., dalej ustawa). Zgodnie z jej art. 67 do grona uprawnionych należą – oprócz małżonka – dzieci własne pracownika, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione, przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9986

Wydanie: 9986

Spis treści
Zamów abonament