Fiskus zakwestionuje pozorną restrukturyzację
Efektem przekształceń w grupie powinna być zmiana poziomu zysków osiąganych przez podmioty powiązane. Gdy tak nie jest, organy mogą uznać, że wprowadzony podział jest nieuzasadniony, i podważyć sposób kalkulacji cen w transakcjach wewnątrzgrupowych
Niniejszy artykuł stanowi element cyklu publikacji dotyczących tematyki zarządzania ryzykiem w obszarze cen transferowych w zakresie działań restrukturyzacyjnych podejmowanych w grupach powiązanych przedsiębiorstw.
W kontekście obowiązujących regulacji dotyczących cen transferowych restrukturyzację działalności należy utożsamiać ze wszelkimi procesami związanymi z realokacją istotnych ekonomicznie (tj. wykazujących potencjał do generowania zysków) funkcji, aktywów i rodzajów ryzyka między podmiotami powiązanymi. Efektem procesów restrukturyzacyjnych powinna być zmiana poziomu oczekiwanych i docelowo faktycznie osiąganych zysków przez podmioty uczestniczące w procesach restrukturyzacyjnych (przykładowo: podmiot przejmujący dodatkowe funkcje powinien oczekiwać wyższych zysków).
Realokacja zysków między podmiotami należącymi do grupy kapitałowej w wyniku procesów restrukturyzacyjnych może być uznana za uzasadnioną, jeżeli procesy te będą miały wymiar realny. Z tej perspektywy kluczowa jest weryfikacja, czy deklarowana restrukturyzacja ma charakter rzeczywisty czy też jest restrukturyzacją pozorną. Niniejszy artykuł prezentuje zasady oceny realnego charakteru restrukturyzacji obejmujących transfery ryzyka gospodarczego między jednostkami powiązanymi.
Regulacje w zakresie cen transferowych dotyczące działań restrukturyzacyjnych prowadzonych między powiązanymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta