W jaki sposób wyodrębnić firmę z firmy
PROCEDURY | Zorganizowana część przedsiębiorstwa to struktura, która jest wykorzystywana w procesach restrukturyzacyjnych. Jednak z ogólnych przepisów niełatwo wywnioskować, jak prawidłowo ją wydzielić z organizacyjnej całości jednostki.
- Jakie przesłanki musi spełniać zorganizowana część przedsiębiorstwa, aby mogła stanowić aport do nowo powstałej spółki? W jaki sposób wyodrębnić dział firmy jako ZCP? – pyta czytelnik.
W ostatnim czasie przedsiębiorcy często mają styczność z restrukturyzacją prowadzonej działalności gospodarczej nakierowaną na optymalizację wykorzystania posiadanych zasobów czy też z działaniami mającymi na celu optymalizację podatkową. Czynności te realizowane są różnymi sposobami, wśród których popularną formą jest wyodrębnienie w ramach prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP) i wniesienie jej do innego podmiotu w postaci aportu. Perspektywa zastosowania takiego scenariusza może wiązać się z problemem zdefiniowania, co to dokładnie jest zorganizowana część przedsiębiorstwa oraz jak jest ona interpretowana. Istotnym utrudnieniem jest tutaj brak jednoznacznej definicji pozwalającej bez wahania wskazać, jakie składniki majątku powinny stanowić elementy zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Definicja jest, ale skomplikowana
Definicja ZCP jest zawarta w przepisach podatkowych. Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o CIT zorganizowana część przedsiębiorstwa oznacza organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta