Dyżur medyczny czasem mniej płatny
SŁUŻBA ZDROWIA | Część dyżurowych godzin lekarza może dopełnić brakujący miesięczny nominał. Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale podjętej 6 listopada 2014 r. w składzie siedmiu sędziów. Lekarz otrzyma więc za nie tylko dodatki jak za nadgodziny, ponieważ kwota normalnego wynagrodzenia z tego tytułu stanowi część jego pensji zasadniczej.
Szpitale, które zatrudniają lekarzy na etacie jedynie od poniedziałku do piątku po siedem godzin i 35 minut, a w pozostałym zakresie polecają im dyżury medyczne, źle organizują im czas pracy, narażając się na dodatkowe koszty. Wyjściem z sytuacji jest system równoważny połączony z pracą zmianową, któremu jednak często przeciwne jest środowisko lekarskie.
Aby zapewnić ciągłą opiekę
Możliwość polecania dyżurów medycznych to szczególny przywilej, który przysługuje podmiotom leczniczym udzielającym pacjentom całodobowych i stacjonarnych świadczeń zdrowotnych. Dotyczy on wszystkich pracowników medycznych posiadających wyższe wykształcenie zatrudnionych w takich podmiotach, a polega na wykonywaniu czynności zawodowych poza normalnymi godzinami pracy. W związku z tym dyżur:
- w całości podlega wliczeniu do czasu pracy,
- choć można go planować z przekroczeniem przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy, za każdą godzinę jego pełnienia lekarz ma prawo do wynagrodzenia z dodatkiem jak za nadgodziny.
Dyżur medyczny może skutkować przesunięciem odpoczynku na kolejną dobę, a w efekcie – do niewypracowania godzin wynikających z obowiązującego podwładnego rozkładu czasu pracy w kolejnym dniu. Zależy to od przyjętych w danym podmiocie zasad planowania pracy lekarzy, w tym systemów i rozkładów ich czasu pracy.
Choć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta