Co można zyskać, porzucając etat
Poradnik | Mimo że umowa o pracę to stabilniejsze źródło dochodów niż samozatrudnienie, prowadzenie firmy się opłaci.
Grażyna Błaszczak
– Coraz więcej osób porzuca tradycyjną pracę na etacie na rzecz tzw. samozatrudnienia. Własna działalność gospodarcza to przede wszystkim niższe stawki podatkowe, mniejszy ZUS oraz podwyższone koszty uzyskania przychodu – mówi Kamil Kowalik, doradca podatkowy w kancelarii BWW Law & Tax.
Zawsze płacisz ZUS
Dobiesław Stefaniak, wspólnik w Kancelarii WKRP, zwraca uwagę, że przy samozatrudnieniu przede wszystkim nie ma zależności służbowej, tak jak na etacie. Brak szefa stojącego nad głową to dla wielu młodych ludzi wielki atut. – Jednak głównymi elementami, jakie należy wziąć pod uwagę przy samozatrudnieniu, są składki ZUS, forma opodatkowania dochodu, świadczenie związane z prawem pracy i ubezpieczeń społecznych, w tym m.in. urlopy i świadczenia chorobowe – zwraca uwagę Dobiesław Stefaniak.
Tłumaczy, że w przypadku umowy o pracę składki ZUS wyliczane są procentowo od kwoty wynagrodzenia, czyli im więcej pracownik zarabia brutto, tym wyższe płaci składki. Natomiast w przypadku przedsiębiorcy składki ZUS są stałe. – Nieważne zatem, jaki dochód przedsiębiorca uzyska miesięcznie, koszty, jakie będzie musiał ponieść na składki ZUS, się nie zmienią. Tym samym nawet brak dochodów nie będzie zwalniał przedsiębiorcy z obowiązku zapłaty przedmiotowych składek – podkreśla Dobiesław Stefaniak.
Dodaje, że ustawodawca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta